Tap Tap to Zoom
Intended to be a great item for pretty much any individual, we're certain you are going to love the EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight . Formulated utilizing some of the very most robust and dependable materials around, these Flashlights through EAGTAC will provide you with a product that will give you numerous years of stability. EAGTAC has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight is their particular way of showing you just how much they are concerned. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart along with the ideal item to meet your needs, and the EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight is amongst the many products which our company is happy to have the ability to offer our customers. And since you won't be billed for delivering on transactions of $49 or higher, there has not ever really been an even better moment to buy the unbelievable EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight. To have an awesome solution to make sure you are working with some of the best that the community has to offer, purchase the EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight.![]()
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack
Included Accessories:
Smooth aluminum black bezel
EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
100V-240V to 15V@0.8A wall charger
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Beam Distance: | 492 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 475 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |