Tap Tap to Zoom
Code: 2E1-FL-M3R-MX30L3CR-6-SST20-NW
MPN: MX30L3CR-6*SST20-NW
UPC: 6941368301795
The EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight was made in order to be the ideally suited item for anybody in need of an exceptional choice. These Flashlights through the skilled product professionals at EAGTAC are fashioned working with dependable and reliable materials, in order to supply you with a product which will be powerful for many years. EAGTAC has been devoted to providing high end products for many years, and the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight is the proof of that dedication to their consumer base. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the most suitable product for all of your specifications, and featuring the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight is one thing that we're delighted to do. And because we won't bill for delivery on orders placed of $49 or over, there could never be a more rewarding chance to buy the outstanding EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the finest solutions available, buy the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight.![]()
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 4000 lumens |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Bulb Type: | 6 Nichia 219C CRI92 4000K LED |
| Beam Distance: | 401 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 302 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion, 18650 |
| Package Type: | Box |