Tap Tap to Zoom
Meant to be a great item for pretty much any person, we're certain you'll appreciate the EAGTAC G Series G3V Flashlight . These Flashlights through the expert product professionals at EAGTAC are designed using long lasting and reliable materials, as a way to provide you with product which is going to be useful for quite some time. For a very long time, EAGTAC has been making high-end goods, and the EAGTAC G Series G3V Flashlight is verification of their persistence for making sure that you have the items you'll want to thrive in virtually any situation. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideal product to meet your requirements, and the EAGTAC G Series G3V Flashlight is one of the many products which our company is delighted to have the ability to offer our buyers. And because you will receive free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there's practically never been a more rewarding moment to purchase the astounding EAGTAC G Series G3V Flashlight. For a fantastic way to make certain you are working with some of the finest gear, buy the EAGTAC G Series G3V Flashlight.![]()
Type-C USB rechargeable high output tactical flashlight.
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.8 - 200 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | CREE XHP70.2 LED |
| Beam Distance: | 269 yds, 247 m |
| Diameter: | 1.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | AR Coated Waterwhite |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 7 oz, 200 g |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 21700, Lithium Ion |
| Package Type: | Box |