Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight
If you are shopping for a fantastic bargain for the EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight, then you've found yourself in the ideal location. Formulated using some of the most extremely heavy duty and dependable components in existence, these Flashlights from EAGTAC will provide you with a product that will give you numerous years of reliability. EAGTAC has been making high-quality products for a number of years, and the EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight is their means of showing you just how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you depart with the most suitable item for all of your needs, and the EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight is amongst the many items which we have been extremely pleased to offer our shoppers. And because you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there has practically never been a better opportunity to pick the amazing EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight. For a great way to make sure you are utilizing some of the best products out there, choose the EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight.![]()
Rechargeable, 2x18650 battery pack
Included Accessories:
7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack
Flat tail-stand tailcap
12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1.3 - 200 hours |
| Charger Type: | USB |
| Beam Distance: | 338 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.5 in |
| Weight: | 275 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R25, EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R19 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight
- 7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2R Rechargeable LED Flashlight