Tap Tap to Zoom
The EAGTAC G Series GX30L2R Pro Rechargeable LED Flashlight was created in order to be the best product for anyone in need of an outstanding option. These Flashlights through the skilled product professionals at EAGTAC are fashioned using dependable and dependable components, to be able to provide you with product which is going to be powerful for many years. For a very long time, EAGTAC has been generating high end goods, and the EAGTAC G Series GX30L2R Pro Rechargeable LED Flashlight is evidence of their dedication to making sure that you've got the products you'll need to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure you leave with the best item for all of your specifications, and the EAGTAC G Series GX30L2R Pro Rechargeable LED Flashlight is among the many items which we have been extremely pleased to provide our consumers. And furthermore, as we won't charge for shipping on purchases of $49 or over, there may not be a more suitable opportunity to buy the outstanding EAGTAC G Series GX30L2R Pro Rechargeable LED Flashlight. For an impressive way to make sure you are dealing with some of the very best which the industry is offering, choose the EAGTAC G Series GX30L2R Pro Rechargeable LED Flashlight.![]()
Rechargeable, 2x18650 battery pack
Included Accessories:
7.4V 3400mAh (R25) rechargeable li-ion battery pack w/ authentic Panasonic cells
Rigid nylon holster w/ retention device
Certified 12V 1A wall miniature charger
Add-on diffuser filter with flip-cover feature
12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1.3 - 200 hours |
| Charger Type: | USB |
| Beam Distance: | 338 m |
| Size: | 1.6 in |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.6 in |
| Weight: | 280 g, 9.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R25, EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion R19 |
| Package Type: | Box |