Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight
The EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight was developed to function as the best item for anybody needing an outstanding choice. These Flashlights from the expert product professionals at EAGTAC are fashioned working with long lasting and reliable resources, to be able to provide you with a product that is going to be powerful for a long time. For a quite a while, EAGTAC has been helping to make top of the range goods, and the EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight is verification of their persistence for making sure that you have the items you'll need to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you obtain the most suitable solution for all your requirements, and exhibiting the EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight is a thing that we're pleased to do. Because we will not bill for shipping on purchases of $49 or higher, there could not be a significantly better time to pick the extraordinary EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight. For a good way to be certain that you're using some of the greatest products out there, choose the EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight.![]()
2250 LED Lumen
XHP35 HD for MAX output, or XHP35 HI LED for MAX throw
200 hours runtime
at 20lm; 1-1.5 hour at MAX output with thermal control
12V fast charging
Five brightness levels, instant strobe, programmable start-up
Maximum beam distance
Astonishing 526 yards / 483 meters from XHP35 HI LED
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1 - 300 hours |
| Charger Type: | USB |
| Beam Distance: | 366 - 483 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 39.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.5 in |
| Weight: | 9.7 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 7.4V 2600mAh R19 rechargeable li-ion battery pack w/ Authentic Sanyo cells |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- Tail stand
- Included Accessories:
- GX30L2-R MKII flashlight
- 7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack w/ authentic Sanyo cells
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Silicon waterproof cap
- Flat tail-stand tailcap
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-R MKII Rechargeble LED Flashlight