Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight
If you're searching for a great bargain for the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight, then you've found yourself in the ideal spot. Formulated by using some of the most extremely durable and dependable components available, these Flashlights via EAGTAC offers you something that will give numerous years of consistency. EAGTAC has been focused on providing quality goods for many years, and the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight is the proof of that dedication to their consumer platform. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideally suited product to meet your requirements, and the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight is one of the numerous items which we have been excited to have the capacity to offer our buyers. And because you will not be billed for shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there has not ever really been an even better opportunity to select the extraordinary EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the most effective equipment, purchase the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight.![]()
Rechargeable, 2x18650 battery pack
Included Accessories:
7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack
12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 3 - 150 hours |
| Beam Distance: | 486 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.5 in |
| Weight: | 173 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion battery R18/R19/R22/R25 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight
- 7.4V 2600mAh (R19) rechargeable li-ion battery pack
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight