Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit
Intended to be described as a very good item for pretty much any person, we are certain you are going to enjoy the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit . Manufactured using some of the best accessible substances and engineering, these Flashlights through the product professionals at EAGTAC will last an exceptionally long time. EAGTAC has been committed to supplying quality goods for many years, and the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit is the verification of that persistence for their consumer platform. Right here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart along with the ideally suited product to meet your needs, and the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit is amongst the numerous products that we're delighted to have the capacity to offer our buyers. And because you will receive free of charge on shipment on transactions of $49 or over, there's practically never been a more rewarding time to pick the astounding EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit. For a great way to be sure that you are functioning with some of the most effective gear, purchase the EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit.![]()
The Eagtac G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit is a high performance tactical flashlight. Rechargeable, 2x18650 battery pack
Included Accessories:
Rechargeable li-ion battery pack
12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
Spare o-rings
User Manual
Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
Silicon waterproof cap
Flat tail-stand tailcap
Specifications for EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 3 - 150 hours |
| Beam Distance: | 486 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 8.5 in |
| Weight: | 270 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | EAGTAC 7.4V rechargeable li-ion battery R18/R19/R22/R25 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit
- 7.4V 3400mAh (R25) rechargeable li-ion battery pack
- 12V car charger adapter w/ 6 foot heavy duty high current cord
- 12V 1A wall miniature charger
- Rigid nylon holster w/ retention device
Package Contents:
- EAGTAC G Series GX30L2-DR Diffuser Rechargeable LED Flashlight Kit