Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT
Meant to be regarded as a great item for nearly any person, we are confident you are going to love the EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT . Formulated by using some of the most heavy duty and long lasting substances around, these Flashlights via EAGTAC offers you an item which will give you a great deal of dependability. For a quite a while, EAGTAC has been generating high end goods, and the EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT is evidence of their persistence for making certain you have the items you'll want to thrive in almost any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you leave with the most suitable item for all your expectations, and the EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT is one of the many products which we're very proud to provide our shoppers. And furthermore, as we will not charge for shipment on orders of $49 or more, there may never be a more rewarding time to purchase the outstanding EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the finest equipment, choose the EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT.![]()
Specifications for EAGTAC USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Battery Life: | 200 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HD E4 LED |
| Beam Distance: | 453 yds |
| Diameter: | 1.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 7.48 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Included Accessories: | Para-cord lanyard with quick attachment clip, Heavy duty nylon holster |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT
- 1x3500mAh 18650 included
- 1x5V 1A USB charger
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Heavy duty nylon holster
- Crenulated stainless steel bezel
Package Contents:
- Eagtac USB Rechargeable Tactical Flashlight KIT