Tap Tap to Zoom
If you are looking for a fantastic price on the EAGTAC D3C RC TI Flashlight, then you have arrived at the right spot. Developed utilizing some of the most extremely robust and dependable resources in existence, these Flashlights by EAGTAC can provide an item which will give a great deal of consistency. EAGTAC has been devoted to supplying quality goods for many years, and the EAGTAC D3C RC TI Flashlight is the verification of that persistence for their consumer base. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the most suitable product for all of your requirements, and presenting the EAGTAC D3C RC TI Flashlight is one thing that we're delighted to do. And also, since you will receive no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has never been a more rewarding time to pick the remarkable EAGTAC D3C RC TI Flashlight. For a good way to make sure you are using some of the most useful products obtainable, choose the EAGTAC D3C RC TI Flashlight.![]()
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Silver |
| Finish: | HAIII Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Titanium |
| Beam Color: | Cool White |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.6 - 1 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 20 mm |
| Bezel Diameter: | 20 mm |
| Bezel Type: | Stainless Steel |
| Length: | 75 mm |
| Weight: | 40 g |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 16340, CR123A |
| Included Accessories: | Nylon Holster, Lanyard |
| Package Type: | Box |