Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 256x192 pixels
Code: 6P1-THR-ZULFC9-HS225
MPN: HS225
UPC: 850065096179
Product Info for DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope
Fabricated to be regarded as a great item for nearly any individual, we are confident you are going to appreciate the DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope . Manufactured using some of the best available components and construction, these Thermal Vision Rifle Scopes from the product experts at DNT Optics can last an unbelievably long time. DNT Optics has been devoted to providing high quality products for countless years, and the DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope is the evidence of that persistence for their client platform. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you obtain the best solution for your preferences, and showcasing the DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope is one thing that we're delighted to do. Also, since you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there has never been an improved time to buy the remarkable DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope. For a great way to ensure you are using some of the greatest solutions out there, buy the DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope.![]()
Combining Standalone Scope, Clip-On, and Handheld Monocular in one versatile device, the HYDRA redefines the standard for the thermal industry. This is one of the most capable and best-valued thermal scopes one can imagine. CNC machined from an entire block of aircraft-grade aluminum, it is extremely sturdy for all environments.
Specifications for DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Sensor Resolution: | 256x192 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 256x192 pixels |
| Eye Relief: | 65 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 5.5 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 8 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2.7 in |
| Weight: | 372 g |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi |
Features of DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope
- Our HYDRA thermal scope is equipped with a 12 ?m ?25 mK thermal sensor for ultra-clear thermal images, and DNTs proprietary Image Super Resolution (ISR) algorithm has just made the impossible, possible. This amazing technology now enhances your thermal image to the next level and resolves the biggest issue of thermal images losing definition after digitally zooming in.
Package Contents:
- DNT Optics Hydra 3-12x25mm Thermal Rifle Scope
- HS225
- PMS
- Eye Cup
- Flip Up Cover
- 21700 Flat Top Battery
- Charger
- USB Cable
- User Manual
- Lens Cleaning Cloth