Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 640x512 pixels
Code: 6P1-THR-ZULFC12-HS635
MPN: HS635
UPC: 850065096254
Product Info for DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope
Should you be searching for an amazing deal for the DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope, then you have found yourself in the right spot. Made using some of the best accessible substances and construction, these Thermal Vision Rifle Scopes through the product experts at DNT Optics will last an incredibly long time. DNT Optics has been focused on supplying high end products for a long time, and the DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope is the verification of that persistence for their consumer platform. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart along with the ideal product for your needs, and the DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope is amongst the numerous products which we are happy to have the capacity to provide our buyers. Because we won't bill for shipping on orders of $49 or higher, there may not be a more suitable moment to buy the exceptional DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope. For an amazing way to verify that you are using the services of some of the very best which the community can offer, purchase the DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope.![]()
Combining Standalone Scope, Clip-On, and Handheld Monocular in one versatile device, the HYDRA redefines the standard for the thermal industry. This is one of the most capable and best-valued thermal scopes one can imagine. CNC machined from an entire block of aircraft-grade aluminum, it is extremely sturdy for all environments.
Specifications for DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1.5 - 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Eye Relief: | 65 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 7.9 in |
| Width: | 2.7 in |
| Height: | 2 in |
| Weight: | 318 g |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi |
Features of DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope
- Our HYDRA thermal scope is equipped with a 12 m 18 mK thermal sensor for ultra-clear thermal images, and DNTs proprietary Image Super Resolution (ISR) algorithm has just made the impossible, possible. This amazing technology now enhances your thermal image to the next level and resolves the biggest issue of thermal images losing definition after digitally zooming in.
Package Contents:
- DNT Optics Hydra 1.5-6x35mm Thermal Rifle Scope
- HS635
- PMS
- Eye Cup
- Flip Up Cover
- 21700 Flat Top Battery
- Charger
- USB Cable
- User Manual
- Lens Cleaning Cloth