Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately DEMO, EOTech 510 Series 512-A65 Black Holographic Weapon Sight is not listed by Night-Optics.
Product Info for DEMO, EOTech 510 Series 512-A65 Black Holographic Weapon Sight
Combining the ultra-popular holographic sight model with effective and adaptable accessories, DEMO, EOtech 512 A65 Holographic Weapon Sight offers the best in versatility and CQB speed, without the need for night vision compatibility. This holographic sight embodies a ground-breaking weapon sighting system, with its enhanced target acquisition, improved precision, and ability to provide control over your shooting location. DEMO, EO Tech 512 A65 1x Holographic Red Dot Sight is guaranteed to satisfy the needs from the novice to the most advanced professional shooter. And EOTech's main purpose is to give customers the assurance, quality, and service expected from the sighting industry leader. So, whatever your level of shooting expertise, you will make good use of DEMO, EO-Tech 512-A65 65 MOA Circle-Dot Holographic Sight.
Specifications for DEMO, EOtech 512 A65 AA Battery Red Dot Sight:
| Magnification: | 1x |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Dimensions (LxWxH): | 5.4" x 2" x 2.25" |
| Weight: | 10.9 oz |
| Waterproof: | Submersible up to 10' |
| Fogproof: | Yes |
| Adjustment Click Rate: | 1/2 MOA |
| Total Adjustment Range: | +/- 40 MOA |
| Mount: | 1" Picatinny or Weaver rail |
| Optical Coating: | Anti-glare |
| Window Dimensions: | 1.2" x 0.85" |
| Field of View: | 28m at 100 yards |
| Brightness Adjustment Range: | 110,000 to 1 |
| Batteries: | 2x 1.5v AA (lithium, alkaline, or rechargeable) |
| Battery Life: | 1,000 hours w/ lithium, 600 hours w/ alkaline |
| Included Accessories: | Knurled Weaver bolt, batteries |
Features of DEMO, Eotech Black 512 HWS Red Dot Sight:
- Universal Mount
- Windage Adjustment
- Elevation Adjustment
- On/Off brightness adjustments
- AA Battery model (supports Lithium and Alkaline)
- 65 MOA circle with 1 MOA aiming dot reticle pattern
- Includes rugged aluminum hood assembly and knobbed, tool-less mounting bolt
- Interfaces to standard 1 inch Weaver dovetail / Picatinny rail
Package Contents:
- DEMO, EOtech 512 A65 Red Dot Sight w/ Standard Reticle
- Knurled Weaver bolt
- 2x AA batteries















