Tap Tap to Zoom
Code: 6BT-RD-CY01RR-X004RLLRJH
MPN: X004RLLRJH
UPC: 733561799020
If you are hunting for a fantastic offer on the Cyelee Optics Wolf G-EDG 1x 23 x 16 mm Reflex Red Dot Sight, then you've showed up at the right spot. Made using some of the very best available components and construction, these unique Red Dot Sights through the product experts at Cyelee Optics can last you an incredibly long time. Cyelee Optics has been focused on delivering top end goods for many years, and the Cyelee Optics Wolf G-EDG 1x 23 x 16 mm Reflex Red Dot Sight is the verification of that dedication to their customer base. At Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the perfect solution for all your requirements, and showcasing the Cyelee Optics Wolf G-EDG 1x 23 x 16 mm Reflex Red Dot Sight is a thing that we're happy to do. Because we won't charge for shipment on purchases of $49 or over, there may not be a significantly better opportunity to purchase the extraordinary Cyelee Optics Wolf G-EDG 1x 23 x 16 mm Reflex Red Dot Sight. To have an amazing way to verify that you are working with some of the very best that the community offers, choose the Cyelee Optics Wolf G-EDG 1x 23 x 16 mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Cyelee WOLF EDG is a fully enclosed green dot made for tough jobs and harsh places. It is waterproof, fog-proof, and sealed against dust. Rain, mud, or sand will not stop it.
Its enclosed design protects the LED and electronics from dirt, water, and bumps. You get a clear and sharp view every time, even in bad weather.
Made from strong 7075 aluminum, the WOLF EDG is tested for hard drops on full-size pistols. It is ready for daily carry, range days, or duty use.
When you need a green dot that will not quit, the WOLF EDG is built to keep going.
| Manufacturer: | Cyelee Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 23 x 16 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1620 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Lens Type: | Aspherical |