Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot, 30 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
Code: 6BT-RD-CE01RD-X004CV26XX
MPN: X004CV26XX
UPC: 733561798931
Product Info for Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight
Meant to be described as a superb product for pretty much any individual, we are positive you'll enjoy the Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight . Formulated working with some of the most extremely heavy duty and long lasting substances around, these Red Dot Sights by Cyelee Optics provides you with an item which will give you a great deal of stability. Cyelee Optics has been making superior quality products for a number of years, and the Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight is their particular way of revealing how much they care. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized responsibility to make sure you depart with the best item for all your specifications, and the Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight is one of the various products which we are extremely pleased to offer our shoppers. And since you will not be charged for shipping and delivery on orders placed of $49 or greater, there has not ever been a significantly better opportunity to discover the unbelievable Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight. For an awesome way to verify that you are utilizing some of the best that the industry has to offer, choose the Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Shake Awake Rifle Red Dot is constructed from aircraft-grade aluminum. The T10 Red Dot Sight is fog-resistant, shock-proof, water proof, and perfectly suited for the rough-and-tumble environment of outdoors.
MDS Mode(Motion Deactivated Standby) which increases battery life by shutting down the system when not in use and instantly activates the system when it senses the slightest vibration or movement. Your sight will be up when you go into action.
If you have to use your rifle in an emergency, you wont have to fiddle around with the buttons on your sight to turn it on.
This optic is fully waterproof with rubber seals on the turrets and battery cap. The body is filled with nitrogen to stop fog and moisture.
The battery can last up to 50,000 hours on the lowest setting.
Built to withstand bumps, bangs, and drops, the T10 Shake Awake rifle red dot sight comes in strong, precision-engineered housing and is perfectly suited for rough situations. Youll never have to worry about damaging this rifle red dot sight.
Specifications for Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Cyelee Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | 30 MOA Circle, 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 2.8 in |
| Width: | 1.6 in |
| Height: | 1.6 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Brightness Index: | 10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Cyelee Optics T10 X PRO 1x20mm Reflex Red Dot Sight