Tap Tap to Zoom
Code: 387-RS-416RD-LR416AORG2
MPN: LR416AORG2
UPC: 843382002152
If you're browsing for a great bargain for the CenterPoint TAG 4-16x40mm Rifle Scope, then you have come to the right spot. Manufactured using some of the best attainable materials and engineering, these Rifle Scopes through the product specialists at CenterPoint can last an incredibly lengthy time. CenterPoint has been devoted to providing quality products for countless years, and the CenterPoint TAG 4-16x40mm Rifle Scope is the verification of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you purchase the perfect solution for your requirements, and featuring the CenterPoint TAG 4-16x40mm Rifle Scope is a thing that we are happy to do. And since we will not bill for delivery on transactions of $49 or higher, there could never be a more suitable time to pick the exceptional CenterPoint TAG 4-16x40mm Rifle Scope. For a good way to be sure that you are working with some of the finest equipment, buy the CenterPoint TAG 4-16x40mm Rifle Scope.![]()
High Powered, Long Range Parallax Adjustable (10 yards to infinity)The TAG Series offers reliable rifle scopes that are sure to satisfy even the most demanding hunters and shooters. Every scope in the line comes standard with the new TAG bullet drop compensating reticle and can easily be calibrated to any bullet/load combination and accommodate distances out to 600yds. Featuring crisp, clear optical systems, specially formulated multi-coated lenses and rugged 1"e; tubes, these scopes deliver high-end performance without the high-end price.MAGNIFICATION 4 - 16xEYE RELIEF 70-80OBJECTIVE 40 mmEXIT PUPIL 8.0 - 2.4TURRET CAPS YesNITROGEN PURGED YesFOCAL PLANE 2ndFIELD OF VIEW 12.8-3.6TURRET ADJUSTMENTS FingerVARIABLE ILLUMINATION 0-5 StepsRETICLE ILLUMINATION Red / GreenRETICLE MATERIAL MetalWINDAGE +/-25PARALLAX ADJUSTMENT AOPARALLAX 10 yards - InfinityLENS COATING Multi-CoatedBATTERY TYPE CR2032
| Manufacturer: | CenterPoint |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Illuminated BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 8 mm |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Eye Relief: | 70 - 80 mm |
| Color: | Black |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |