Tap Tap to Zoom
Code: CT-RS-OT01PQ-01-01370
MPN: 01-01370
UPC: 810048570072
If you're shopping for a great price on the Crimson Trace Brushline Pro 2.5-10x42mm Rifle Scope, then you've turned up at the ideal location. These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Crimson Trace are fashioned working with heavy duty and efficient materials, in order to supply you with a product that will be effective for many years. Crimson Trace has been generating top quality products for a number of years, and the Crimson Trace Brushline Pro 2.5-10x42mm Rifle Scope is their particular means of revealing just how much they are concerned. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideally suited product to meet your requirements, and the Crimson Trace Brushline Pro 2.5-10x42mm Rifle Scope is one of the numerous products which our company is delighted to have the capacity to offer our buyers. And since we won't bill for delivery on orders placed of $49 or over, there could never be a more rewarding chance to pick the outstanding Crimson Trace Brushline Pro 2.5-10x42mm Rifle Scope. To have an impressive method to be certain that you're using some of the very best which the industry provides, purchase the Crimson Trace Brushline Pro 2.5-10x42mm Rifle Scope.![]()
The Crimson Trace Brushline Pro optics are designed with the experienced hunter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line includes options for pistols, muzzleloaders, shotguns, and hunting rifles. All of the reticles have been calibrated for the firearms platform that they will be placed on. The line features aerospace grade 1in and 30mm tubes that are extremely lightweight. The scopes are fully multi-coated and have exceptional light transmission and glass quality. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | CT Custom BDC Pro, BDC Pro |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.1 - 40.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 42 mm |