00:30
00:30
01:17
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Crimson Trace Laser Brooke Video
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Crimson Trace Laser Jerry Video
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Crimson Trace Lasergrips for Revolvers Platform Demonstration
1 of 2 images
Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303
2 of 2 images
Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Ruger
- Gun Model:
- Ruger SP101
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LG303-EE
MPN: 01-1950-1
UPC: 610242003037
List: $329.99Save $30.04
$299.95
Product Info for Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303
The LG-303 Lasergrips represent a significant upgrade to our offerings for the Ruger SP-101 revolver. These new Laser Sights feature their latest rubber overmolded material for a comfortable and reliable grip, and can be installed in seconds. Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Crimson Trace Laser Sights. We offer complete line of Crimson Trace Laser Sights. For our complete selection of products by Crimson Trace on sale please visit our Crimson Trace page. For more Laser Sights please visit our Laser Sights store section.
Specifications for Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303:
| Mfg Item Num:Â | LG303 | |
| Category:Â | LASER SIGHTS | |
| Beam Intensity:Â | 633nm | |
| Dot Size:Â | 1/2" @ 50ft | |
| Power:Â | 5mw | |
| Range:Â | Maximum legal output | |
| Weight:Â | Adds less than 1 ounce | |
| Battery:Â | Two 2032 lithium | |
| Color:Â | Black | |
| Gun Model:Â | Ruger SP-101 | |
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger SP101 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
Features of Crimson Trace Rubber Lasergrip for Ruger SP101:
- Comfortable and ergonomic rubber overmold material for a better positive-firing grip
- With a front activated switch, the Lasergrip is engaged automatically
- Fully adjustable for windage and elevation
Package Contents:
- Crimson Trace Rubber Lasergrip For Ruger SP101 LG303
- SP101