01:17
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Crimson Trace Lasergrips for Semi Autos Platform Demonstration
1 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Red Laser Sight for S&W Shield Handgun, LG-489
2 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Green Laser Sight for S&W Shield Handgun, 9/40, , LG-489G
3 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Red Laser Sight for S&W Shield Handgun, LG-489
4 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Red Laser Sight for S&W Shield Handgun, LG-489
5 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Green Laser Sight for S&W Shield Handgun, 9/40, , LG-489G
6 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Green Laser Sight for S&W Shield Handgun, 9/40, , LG-489G
7 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Red Laser Sight for S&W Shield Handgun, LG-489
8 of 8 images
Crimson Trace Laserguard Red Laser Sight for S&W Shield Handgun, LG-489
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableBeam Color
All
Search
List: $329.99Save 13%
$285.95
List: $219.99Save 15%
$186.95
Product Info for Crimson Trace Laserguard Laser Sight for S&W Shield Handgun
Crimson Trace LaserGuard S&W Shield Red Laser Sights are easy to install and they activate instinctively when you grip your firearm. Crimson Trace designed these sleek, low profile to fit seamlessly on your Smith & Wesson Shield so it remains easy to draw. The durable CrimsonTrace Laser Guard Instinctive Activation S&W Shield Red Laser Sight installs under the barrel and stands up to heavy recoil so it will be there when you need it. Acquire your target quickly and stay secure when you customize with the Crimson Trace LaserGuard Integrated Red Laser Sight for Smith & Wesson Shield.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Crimson Trace Laserguard Laser Sight for S&W Shield Handgun:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Laser Output: | 5 mW |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 357 Silver Oxide, 1/3N Lithium |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P 40 Shield, Smith & Wesson M&P 9 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | None |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of CrimsonTrace LaserGuard Sight for S&W Shield:
- Easy to use, integrated laser sight.
- Designed to fit the Smith & Wesson Shield 9mm and .40 S&W
- Quick installation with no gunsmithing required.
- Patented Instinctive Activation system activates laser when handgun is held in the natural firing grip.
- Fully adjustable for windage and elevation.
- Factory sighted at 50ft.
- Free batteries for life.
- 3 year full warranty.
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard Laser Sight for S&W Shield Handgun
- M&P Shield and M&P Shield M2.0 9MM and .40 S&W. Does not fit models with integrated laser.