01:17
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Crimson Trace Lasergrips for Semi Autos Platform Demonstration
1 of 1 images
Crimson Trace Laserguard Sight, Black - Compact Fits Glock 19/23/25 and Similar LG436
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 19, Glock 23, Glock 25
- Condition:
- New
Code: CT-LS-CTGLH-LG-436
MPN: LG-436
UPC: 610242000586
List: $329.99Save 13%
$285.95
Product Info for Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436
Crimson Trace Laserguard For Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436 demonstrates the technological leadership that Crimson Trace is famous for! The Crimson Trace G series laserguards for Glock handguns are the first user installed Glock laser system that meets Crimson Trace's strict standards for performance. The Crimson Trace G series laserguards feature instant activation, proven durability, extended battery life, user adjustability and are fully compatible with popular white light systems.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 633 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide |
| Battery Life: | 2+ hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 23, Glock 19, Glock 25 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of the Crimson Trace Laserguard for Glock Gen 3 and Gen 4 Models
- Laserguard fits both Gen 3 and Gen 4 Glock pistols
Package Contents:
- Crimson Trace Laserguard for Glock 19/23/25/26/27/28/32/33/36/38/39 LG436
- Third Generation 19 23 25 26 27 28 32 33 36 38 39. GEN4 19 23 26 27 32 33. GEN5 19. Does NOT fit 36FGR