Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Kahr Arms
- Gun Model:
- Kahr Arms PM9, Kahr Arms PM40
- Included Accessories:
- No
Code: CT-LS-KHRH-LG437
MPN: 01-2410-1
UPC: 610242000647
Product Info for Crimson Trace Front Activation Compact Laser Guard for Kahr
The Crimson Trace LG 437 Laser Sight & TP40 Front Activation Laser Guard prepares you for target practice or a high-pressure mission with practical front-activation point that engages with your grip and draw when speed is key. Grip your firearm normally and these designed by the experts at Crimson Trace activate, placing a bright red dot on your target for incredibly fast target acquisition. This Crimson Trace LG 437 Laser Sight for Kahr Guns w/ Laser Guard is an intuitive solution easily mounted to the trigger guard that appeals to your needs, no matter what you demand. The Crimson Trace Front Activation Compact Laser Guard for Kahr Pistols is a necessary addition to your personal defense strategy and the ideal method to ensure your Kahr pistol performs its best.
Specifications for Crimson Trace Front Activation Compact Laser Guard for Kahr:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 357 Silver Oxide, 1/3N Lithium |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Kahr Arms |
| Gun Model: | Kahr Arms PM40, Kahr Arms PM9 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | No |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
Features of Crimson Trace Front Activation Compact Laser Guard:
- Three Year Full Warranty
- Adjustable for windage and elevation
- Easy to install
- Polymer Housing with Rubber Overmold Activation Pad
- Trigger guard attachment is easy to activate
- Free batteries for life
Package Contents:
- Crimson Trace Front Activation Compact Laser Guard for Kahr
- CM9 CM40 CW9 CW40 P9 P40 PM9 PM40 TP9 TP40