Tap Tap to Zoom
Code: CT-RS-CTTR7NN-CTL-3420
MPN: CTL-3420
UPC: 850002469134
If you are hunting for an amazing price on the Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope, then you've found yourself in the ideal location. Established using several of the very most robust and long lasting resources in existence, these Rifle Scopes through Crimson Trace offers you an item which gives you many years of reliability. Crimson Trace has been devoted to providing quality products for many years, and the Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope is the evidence of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you get the best solution for all your needs, and presenting the Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope is a thing that we're delighted to do. And furthermore, as you will not be billed for shipping and delivery on orders of $49 or greater, there's never been an even better moment to select the incredible Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope. To have an awesome solution to make sure you are working with some of the best that the industry is offering, purchase the Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope.![]()
The Crimson Trace 3 Series 4-20x50mm Tactical Rifle Scope is jam-packed with features that will greatly assist your mid-range shooting experience to amplify your accuracy while providing crisp, bright views down the tube. Crimson Trace expertly crafted these Rifle Scopes with fully multi-coated ED glass that eliminates chromatic aberration to display a crystal clear sight picture every time. With the Crimson Trace 3-Series 4-20x50 Tactical FFP Rifle Scope equipped, you'll acquire targets quicker and know exactly where to aim thanks to the fully-illuminated LR1-MIL advanced reticle with windage and elevation hold-over points that help calculate the perfect shot on your target. You can use this scope to hunt in nearly any conditions or environment since the anodized aluminum tube is durable yet lightweight and resists corrosive elements of nature. Plus, they're waterproof and fogproof to perform in adverse weather conditions. Take down the biggest game with the best glass when you use the Crimson Trace CTL-3420 3-Series 4-20x50 MIL/MIL Tactical Rifle Scope.
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Reticle: | LR1(MOA) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.5 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 17 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 4.75 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Aluminum Single Piece Tube |
| Height: | 50 mm |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -10 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Battery, Flip Caps, Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Zero Reset |
| Ring Height: | 30 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |