Tap Tap to Zoom
Product Info for Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner
Should you be searching for a fantastic deal on the Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner, then you've found yourself in the ideal location. Developed using some of the most extremely robust and long lasting materials available, these Personal Thermal Imaging through Covert Optics provides you with an item which will give you many years of stability. Covert Optics has been making top quality products for a very long time, and the Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner is their particular approach to showing you just how much they care. At Night-Optics, we make sure it is our personalized responsibility to ensure that you depart with the most suitable product for all of your specifications, and the Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner is one of the various items that our company is proud to offer our clientele. And because we won't charge for shipping on orders placed of $49 or more, there could not be a significantly better chance to choose the exceptional Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner. For a fantastic way to make sure you are using some of the greatest products out there, buy the Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner.![]()
An affordable field use thermal handheld scanner device the HS1 is the ideal solution for both bowhunters and the greater hunting to use for game recovery and predator detection with a feature-rich interface in a compact design. Bringing large-scale use from a small package the HS1 features a simple to use interface with a variety of palette and brightness options to fit different lighting and ambient temperature situations. The unit is also weapons mountable and included the ability to adjust windage and elevation for precision sighting. A simple 3-button control system provides easy navigation of the units various features and options as displayed on the high-resolution OLED display. The medium field of view provided the largest amount of versatility across a wide range of uses while optimizing observation, detection and recognition in a lightweight compact unit.
Specifications for Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner:
| Manufacturer: | Covert Optics |
| Color: | Black |
| Width: | 2 in |
| Length: | 4.3 in |
| Height: | 1.5 in |
| Battery Type: | CR123 |
| Weight: | 4.3 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Refresh Rate: | 9 Hz |
| Sensor Resolution: | 160x120 pixels |
| Battery Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Ultem |
| Frame Rate: | 9 Hz |
Features of Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner
- Lepton 3.5 micro core sensor with 160x120 sensor resolution, and a 9hz frame rate;
- 1.5 OLED color display with 160x128 resolution;
- 4 Color modes (White-Hot, Black-Hot, Green, and Multi Color);
- FOV - 14 degrees
Package Contents:
- Covert Optics ThermX HS1 Handheld Thermal Scanner
- CR123 Batteries
- Lanyard
- Soft Case