Tap Tap to Zoom
Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Fabricated to be regarded as a very good product for nearly any individual, we are positive you'll love the Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular . Established utilizing some of the most sturdy and long lasting resources available, these via Celestron will provide you with a product that will give you many years of dependability. For a very long time, Celestron has been helping to make quality goods, and the Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular is verification of their persistence for making sure that you've got the items you'll need to thrive in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you leave with the perfect product for all your expectations, and the Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular is amongst the many items that our company is proud to provide our shoppers. And because you will not be billed for delivering on orders placed of $49 or higher, there has never really been a better time to select the unbelievable Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular. To have an impressive method to make sure you are working with some of the best which the trade offers, purchase the Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular.![]()
The Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binocular features fixed focus optics, just pick them up and use them without concern for focusing adjustments.
The UpClose No Focus Series by Celestron has something for everyone whether for action sports, vacationing, nature viewing, wildlife observing or various other activities. These Celestron Binoculars are available in popular sizes and are priced to be extremely affordable.
Celestron UpClose No Focus 10x50 Porro Binoculars are rubber covered for protection and ease of handling. The are fully coated to give clear, sharp, high contrast views.
| Aperture: | 50 mm (1.97 in) |
| Magnification: | 10 x |
| Optical Design: | Porro |
| Prisms: | BK7 |
| Optical Coatings: | Fully Coated |
| Weather Proof: | Weather Resistant |
| Angular Field of View: | 6.6 ° |
| Linear Field of View (@1000 yds): | 347 ft (105.77 m) |
| Exit Pupil: | 5 mm (0.2 in) |
| Eye Relief: | 20 mm (0.79 in) |
| Near Focus: | 53 ft (16.15 m) |
| IPD Min: | 54 mm (2.13 in) |
| IPD Max: | 73 mm (2.87 in) |
| Weight: | 30 oz (850.49 g) |
| Tripod Adaptable: | Yes |