Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132 has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132
Manufactured to be a superb item for pretty much any individual, we're positive you are going to appreciate the Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132 . Manufactured using some of the very best attainable substances and construction, these from the product specialists at Celestron can last an unbelievably long time. Celestron has been committed to delivering high end products for many years, and the Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132 is the verification of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you leave with the ideal item to meet your requirements, and the Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132 is one of the many items which we're delighted to have the ability to provide our buyers. Since you will be given free of charge on shipping on transactions of $49 and up, there's practically never been a more suitable opportunity to purchase the astounding Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132. For a great way to ensure that you are working with some of the highest quality equipment, choose the Celestron UpClose 8x21 Binocular 71132.![]()
Celestron 8X21 UpClose Binocular-71132 with 7.0-Degree Angle of View: The UpClose Series from Celestron is a complete line of compact and full size binoculars at very economical prices. CelestronĀ 8 X21 UpClose Binocular is rubber covered to protect against rough handling. 8X 21 Up Close Binocular #71132 is fully coated to give high contrast views.
Celestron 8X21mm UpClose Binocular - 71132 belongs to Roof Prism Series and therefore has fully coated optics and diopter adjustment for precise focusing. Celestron UpClose Series has something for everyone whether for action sports, vacationing, nature viewing, wildlife observing or various other activities.
Specifications for Celestron UpClose 8 x 21 Binoculars:
| Optical Design: | Roof |
| Diameter: | 21 mm (0.83 in) |
| Magnification: | 8 x |
| Angular Field of View: | 7 ° |
| Linear Field of View (@1000 yds): | 367 ft (111.86 m) |
| Exit Pupil: | 2.6 mm (0.1 in) |
| Eye Relief: | 11 mm (0.43 in) |
| IPD Min: | 30 mm (1.18 in) |
| IPD Max: | 75 mm (2.95 in) |
| Near Focus (Binoculars): | 7 ft (2.13 m) |
| Prisms: | BK7 |
| Optical Coatings: | Fully-Coated |
| Strap: | Yes |
| Carrying Case: | Nylon |
| Weather Proof: | Water Resistant |
| Weight: | 6 oz (170.1 g) |