Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135 has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135
Manufactured to be regarded as a very good item for pretty much any person, we are certain you will enjoy the Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135 . Established working with several of the very most durable and long lasting resources available, these via Celestron will provide you with a product that will give a great deal of reliability. For a number of years, Celestron has been making quality merchandise, and the Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135 is proof of their persistence for making sure that you possess the items you'll want to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideal item to meet your needs, and the Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135 is amongst the many products which we are excited to be able to provide our customers. And furthermore, as we won't charge for shipment on orders of $49 or higher, there may not be a better time to choose the remarkable Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135. To have an amazing solution to be certain that you're working with some of the best which the trade offers, choose the Celestron UpClose 16x32 Binocular 71135.![]()
Celestron 16x32 UpClose Roof Prism Binocular-71135 with 3.7-Degree Angle of View: The UpClose Series from Celestron is a complete line of compact and full size binoculars at very economical prices. Celestron 16 X32 UpClose Binocular #71135 is rubber covered to protect against rough handling. 16x 32 Up Close Binocular is fully coated to give high contrast views. Celestron 16X32mm UpClose Binocular - 71135 belongs to Roof Prism Series and therefore has fully coated optics and diopter adjustment for precise focusing. Celestron UpClose Series has something for everyone whether for action sports, vacationing, nature viewing, wildlife observing or various other activities.
Specifications for Celestron UpClose 16x 32mm Binoculars:
| Optical Design: | Roof |
| Diameter: | 32 mm (1.26 in) |
| Magnification: | 16 x |
| Angular Field of View: | 3.7 ° |
| Linear Field of View (@1000 yds): | 194 ft (59.13 m) |
| Exit Pupil: | 2 mm (0.08 in) |
| Eye Relief: | 10 mm (0.39 in) |
| IPD Min: | 40 mm (1.57 in) |
| IPD Max: | 80 mm (3.15 in) |
| Near Focus (Binoculars): | 25 ft (7.62 m) |
| Prisms: | BK7 |
| Optical Coatings: | Fully-Coated |
| Strap: | Yes |
| Carrying Case: | Nylon |
| Weather Proof: | Water Resistant |
| Weight: | 12 oz (340.19 g) |
Features of Celestron UpClose 16x 32 mm Binoculars:
- Fully coated lenses
- Bk7 Roof prisms
- Peel-down eyecups
- Dioptric correction
- Lifetime Warranty