Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250 is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Spotting Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250
Should you be hunting for a fantastic offer for the Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250, then you have found yourself in the absolute appropriate place. Designed using some of the most useful attainable substances and construction, these unique Spotting Scopes through the product experts at Celestron will last an unbelievably long time. Celestron has been generating high-quality products for a number of years, and the Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250 is their manner of showing you how much they care. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all your needs, and presenting the Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250 is a thing that we are happy to do. And furthermore, as we will not charge for shipping on purchases of $49 or higher, there could never be a more suitable time to pick the exceptional Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250. To have an amazing solution to make sure you are working with some of the very best which the industry has to offer, select the Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece 52250.![]()
The Celestron Ultima series was designed to perform well in a range of viewing situations, making it a great all-around optical instrument.
Celestron Ultima 80mm Spotting Scope w/ 20-60x Zoom Eyepiece 52250 offers a step up in aperture from the 65mm, offering 50% brighter images. Celestron Ultima 80mm Refractor Scope features excellent multi-coated optics packed into a portable and durable refractor design. The Celestron Ultima-80mm Spotting Scope #52250 comes standard with a 20-60x zoom eyepiece. You'll love Celestron Ultima80 Spotting Scope for observing nature and long distance spotting. The green metal optical tube allows for subtle observation in any nature environment. Ultima Spotters are a great companion for any nature or outdoor enthusiast.
Specifications for Celestron Ultima 80 Spotting Scope w/ 20-60x Eyepiece:
| Magnification: | 20-60x |
| Objective Diameter: | 80mm |
| Angle of View: | 20x - 2.0°; 60x - 1.0° |
| Field-of-View (@ 1000 Yds): | 20x |
| Minimum Focus Distance: | 27.0' (8.2 m) at 20x |
| Exit Pupil Diameter: | 20x |
| Eye Relief: | 18mm at 20x |
| Relative Brightness: | 20x |
| Twilight Factor: | 20x |
| Weatherproofing: | Water resistant |
| Dimensions: | 16.0" (406mm) in Length |
| Weight: | 3.31 lb (1500 g) |
Features of Celestron-Ultima-80 Spotting Scopes:
- Peepsight for quick initial location of your subject
- Rubber armored housing
- Smooth focus knob can be turned with a single finger
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Celestron Ultima 80mm Spotting Scope
- Objective Lenscap
- Eyepiece Cap
- View-Through Case
- Eyepiece Case
- 20-60x Zoom Eyepiece
























































