Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Celestron Cypress 10x25 Binoculars has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Celestron Cypress 10x25 Binoculars
The Celestron Cypress 10x25 Binoculars was created in order to function as the ideal product for anybody in need of a high quality option. Formulated using several of the very most strong and dependable components in existence, these by Celestron offers you an item which will give you years of consistency. Celestron has been making top quality merchandise for a number of years, and the Celestron Cypress 10x25 Binoculars is their very own manner of showing you how much they are concerned. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideal item for your requirements, and the Celestron Cypress 10x25 Binoculars is amongst the many products which we're happy to have the capacity to offer our consumers. And because you won't be charged for shipping on transactions of $49 or greater, there's not ever really been a more suitable moment to discover the unbelievable Celestron Cypress 10x25 Binoculars. To have an impressive way to be certain that you're using some of the best that the community has to offer, purchase the Celestron Cypress 10x25 Binoculars.![]()
Great for the beginner outdoorsman, the Celestron Cypress 10x25mm Binocular w/ BAK4 Prisms 71351 comes with all the features to have an amazing outdoor adventure. This Outdoor Binocular from the experts at Celestron features BaK-4 prisms for maximum light transmission and multi-coated optics. You'll enjoy bright, sharp, high-contrast views through these Celestron Binoculars. The porro prism design makes Cypress easy to hold, even for those with small hands. The Celestron 25mm Cypress Binocular is waterproof and the housing is purged with dry nitrogen gas to prevent fogging. The binocular is constructed to withstand harsh treatment, while keeping weight to a minimum. For a sturdy, entry-level binocular, Celestron Cypress Binocular is the ideal choice.
Specifications for Celestron Cypress 10x25 Binoculars:
| Diameter: | 25 mm (0.98 in) |
| Magnification: | 10 x |
| Weight (oz): | 11.9 oz (337 g) |
| Angular Field of View (deg): | 5.4 ° |
| Linear Field of View (@1000 yds): | 283 ft / 94m ft (86 m) |
| Exit Pupil (mm): | 2.5 mm (0.1 in) |
| Eye Relief (mm): | 13.3 mm (0.52 in) |
| Near Focus: | 9.8 ft ft (2.99 m) |
| IPD Max: | 72mm mm (2.83 in) |
| IPD Min: | 58mm mm (2.28 in) |
| Prisms: | BaK-4 |
| Optical Coatings: | Multi-Coated |
| Weather Proof: | Waterproof and Fogproof Nitrogen Purged |
| Size: | 3.7 x 4.8 x 2 in (93 x 122 x 52 mm) in (94 mm) |
| Included Accessories: | They are Neck strap, eyepiece caps, carrying case, lens cloth, instruction manual |
Features of Celestron Cypress 10x25 Binoculars:
- BaK-4 Prisms: Increases contrast and resolution for sharper more detailed images.
- Multi-Coated Optics: Increased light transmission through the optical path for brighter images.
- Waterproof and Fogproof: Nitrogen purged to prevent internal fogging of the lenses.
- Compact and Lightweight: Reverse porro design fits in a pocket or glove box. Easy to carry on long excursions.
- Wide Field of View: Allows user to quickly acquire the subject being viewed and easily follow subjects when they move.
- Twist-up Eyecups: Multiple stops for correct positioning of the eyes for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Polycarbonate frame: Strong and durable polycarbonate body. Provides structural integrity while keeping the weight to a minimum.
Package Contents:
- Celestron Cypress 10x25mm Binocular w/ BAK4 Prisms 71351
- Neck strap
- Eyepiece caps
- Carrying case
- Lens cloth
- Instruction manual