Tap Tap to Zoom
Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Should you be looking for a great price for the Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars, then you have come to the absolute right place. Manufactured using some of the most useful attainable materials and construction, these through the product professionals at Celestron can last an incredibly lengthy time. For a very long time, Celestron has been generating quality merchandise, and the Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars is verification of their persistence for ensuring that you possess the items you'll want to succeed in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the perfect product for all your needs, and showcasing the Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars is something that we are happy to do. And since you will get free of charge on shipment on transactions of $49 or over, there has rarely ever been a more rewarding moment to buy the astounding Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars. For a fantastic way to make sure that you are working with some of the most effective gear, buy the Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars.![]()
Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Binoculars lets you view the natural world up close for optimum views of wildlife and landscapes. These binoculars created by the professionals at Celestron feature fully multi-coated optics and phase coated BaK-4 prisms that provide brighter images by increasing light transmission through the entire optical path. Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Fogproof Binoculars allow for close focus of 6.5 feet to view subjects in close proximity such as insects, plants, birds, and more. Lightweight with a compact design, the Celestron Cosmos Tree of Life 8x25 Waterproof Binocular is perfect for carrying on hikes or any outdoor excursion.
| Objective Lens Diameter (mm): | 25 mm |
| Magnification (x): | 8x |
| Angular Field of View: | 7.2° |
| Exit Pupil (mm): | 3.1 mm |
| Eye Relief (mm): | 14 mm |
| IPD Max: | 72 mm |
| IPD Min: | 56 mm |
| Optical Coatings: | Fully Multi-Coated |
| Weight (oz): | 12.1 oz (343 g) |
| Dimensions LxWxH (in/mm): | 4.3" x 4.5" x 1.6" / 111 mm x 115 mm x 42 mm |
| Included Accessories: | Neck strap, objective lens caps, rainguard, carrying case, lens cloth, instruction manual |
| Prism System: | Roof |
| Prism Coatings: | Phase Coated |
| Prism Glass (Type): | BaK-4 |
| Twilight Factor: | 14.1 |
| Relative Brightness: | 9.6 |
| Waterproof: | Yes |
| Nitrogen Filled (Fogproof): | Yes |
| Interpupillary Distance: | 56-72 |
| Diopter Compensation: | +/- 4 |