Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Celestron Cavalry 15x70 Binoculars has been discontinued by Celestron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Celestron Cavalry 15x70 Binoculars
The Celestron Cavalry 15x70 Binoculars was made to be the best product for any person in need of a high quality option. Established utilizing some of the very most robust and long lasting substances around, these from Celestron provides you with something that will give you numerous years of stability. Celestron has been developing top quality products for a number of years, and the Celestron Cavalry 15x70 Binoculars is their approach to showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the perfect solution for your requirements, and exhibiting the Celestron Cavalry 15x70 Binoculars is a thing that we're delighted to do. And because we won't bill for shipment on transactions of $49 or more, there could never be a more rewarding moment to choose the extraordinary Celestron Cavalry 15x70 Binoculars. For a great way to make certain you are working with some of the best equipment, buy the Celestron Cavalry 15x70 Binoculars.![]()
The rugged Celestron 15x70mm Cavalry Series Outdoor Binocular 71426 is an outdoor binocular designed for hunters, boaters, law enforcement, and military personnel. Engineered to withstand the elements, this Binocular from Celestron is fully waterproof and nitrogen purged to prevent internal fogging. The housing is protected by durable rubber armor, making the binoculars easy to grip while protecting them from hard use. The olive drab color offers concealment in the field. As an optical instrument, the Celestron 15x70mm Outdoor Cavalry Binocular offers professional features including high-grade BaK-4 prisms and fully multi-coated optics for superb light transmission. With large 70mm objective lenses, the Celestron Cavalry 15x70 Waterproof Binocular is a useful tool for anyone out in the field or on the water.
Specifications for Celestron Cavalry 15x70 Binoculars:
| Diameter: | 70 mm (2.76 in) |
| Magnification: | 15 x |
| Weight (oz): | 48.7 oz (1381 g) |
| Angular Field of View (deg): | 4.7 ° |
| Linear Field of View (@1000 yds): | 246 ft / 82m |
| Exit Pupil (mm): | 4.6mm mm (0.18 in) |
| Eye Relief (mm): | 18 mm (0.71 in) |
| Near Focus (Binoculars): | 72 ft ft (22 m) |
| IPD Max: | 72mm mm (2.83 in) |
| IPD Min: | 56mm mm (2.2 in) |
| Prisms: | BaK-4 |
| Optical Coatings: | Fully Multi-Coated |
| Weather Proof: | Waterproof / Fogproof - Nitrogen Purged |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Included Accessories: | Objective lens caps, rainguard, carrying case, tripod adapter, neck strap, lens cloth, instruction manual |
Features of Celestron Cavalry 15x70 Binoculars:
- BaK-4 Prisms: Increased contrast and resolution for sharper, more detailed images.
- Fully Multi-Coated Optics: Increased light transmission through the optical path for brighter images with increased resolution and detail.
- Large 70mm Objective Lenses: Great for low-light applications.
- Waterproof and Fogproof: Ability to use in all weather conditions. Nitrogen purged to prevent internal fogging of the lenses.
- Tripod adaptable: Use the included tripod adapter to attach the binocular to a tripod for extended viewing sessions.
- Extremely Wide Field of View: Users can quickly acquire the subject being viewed, and easily follow subjects when they move.
- Long Eye Relief: Extended eye relief provides a full field of view for eyeglass wearers.
Package Contents:
- Celestron Cavalry 15x70 Binoculars