Tap Tap to Zoom
Meant to be a great product for almost anybody, we are certain you'll enjoy the C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch . These Red Dot Sights from the expert product specialists at C-MORE are fashioned working with heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with a product that is going to be effective for quite some time. C-MORE has been making high quality merchandise for a very long time, and the C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch is their approach to showing you how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the best item for all your specifications, and the C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch is amongst the numerous products which we're extremely pleased to provide our customers. And since we won't bill for shipment on purchases of $49 or higher, there may not be a better opportunity to choose the outstanding C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch. For a good way to make sure that you are working with some of the highest quality gear, buy the C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch.![]()
The C-MORE Tactical Railway Red Dot Sight w/ Click Switch and take your shooting to the next level. This reflex sight manufactured by the experts at C-MORE features a unique Heads-Up-Display (HUD) design that provides an unlimited field of view, while eliminating obstruction and tunnel vision common to tube style scopes. The C-MORE Tactical Railway Red Dot Scope w/ Click Intensity Switch mounts to all Colt M-16 / AR-15 rifles and carbines, including the M-4, that utilize a flat top upper receiver. The C-MORE Tactical Railway Red Dot Scope w/ Click Switch enables you to retain the use of your iron sights as a backup system or longer yardage shots.
| Manufacturer: | C-MORE |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 29 mm |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | 2L76, DL1/3N |
| Battery Life: | 300 - 1500 hours |
| Length: | 121.9 mm, 4.8 in |
| Width: | 31.75 mm, 1.25 in |
| Height: | 2.48 in, 63 mm |
| Weight: | 184.2 g, 6.5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |