Tap Tap to Zoom
Manufactured to be regarded as a superb item for nearly anybody, we're positive you will appreciate the C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Switch, Aluminum . Formulated working with several of the very most durable and long lasting resources available, these Red Dot Sights from C-MORE will provide you with something that gives you many years of reliability. C-MORE has been making high quality merchandise for a number of years, and the C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Switch, Aluminum is their very own approach to demonstrating how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you leave with the best product for all your expectations, and the C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Switch, Aluminum is amongst the numerous items that we have been very proud to provide our shoppers. And furthermore, as you will not be billed for delivering on purchases of $49 or higher, there has not ever really been a better moment to select the extraordinary C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Switch, Aluminum. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the best equipment, purchase the C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Switch, Aluminum.![]()
The C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Standard Intensity Switch is built for speed and will take your shooting ability to the next level. This Red Dot Sights manufactured by the experts at C-MORE features a unique Heads-Up-Display (HUD) design that provides an unlimited field of view, while eliminating obstruction and tunnel vision common to tube style scopes. With its ability to attach to any flat surface, the C-MORE Slide Ride Aluminum Red Dot Scope w/ Click Switch has become the sight of choice for "custom" applications. The C-MORE Slide Ride Red Dot Sight w/ Click Intensity Switch can be mounted directly to the firearm or a custom made mount and withstand the rigorous pounding motion of recoil to boot.
| Manufacturer: | C-MORE |
| Color: | Aluminum |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 29 mm |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | DL1/3N, 2L76 |
| Battery Life: | 300 - 1500 hours |
| Length: | 121.9 mm, 4.8 in |
| Width: | 31.75 mm, 1.25 in |
| Height: | 49.5 mm, 1.95 in |
| Weight: | 127.5 g, 4.5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |