Tap Tap to Zoom
The C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch was developed in order to be the ideally suited item for any person trying to find a top quality selection. Made utilizing some of the most useful attainable materials and design, these Red Dot Sights from the product experts at C-MORE will last an unbelievably lengthy time. C-MORE has been devoted to providing top end products for countless years, and the C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch is the verification of that dedication to their client base. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to make sure you leave with the best item for all your specifications, and the C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch is one of the various items which we have been very proud to offer our consumers. And also, since you will be given no cost on shipping and delivery on orders of $49 or more, there has rarely ever been a more rewarding moment to purchase the astounding C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch. For a fantastic way to make sure that you are working with some of the finest equipment, choose the C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch.![]()
Take your shooting ability to the next level with the built for speed C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Standard Switch. This reflex sight by the experts at C-MORE features a unique Heads-Up-Display (HUD) design that provides an unlimited field of view, while eliminating obstruction and tunnel vision common to tube style scopes. The C-MORE Railway Red Dot Sight w/ Heads-Up-Display & Standard Switch can be easily detached and installed on other weapons, making it extremely versatile. target acquisition is as simple as point and shoot with the C-MORE Railway Red Dot Scope w/ Standard Switch.
| Manufacturer: | C-MORE |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 29 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | DL1/3N |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 300 - 1500 hours |
| Water Resistant Mark: | 200 m |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 4.8 in |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 2.3 in |
| Weight: | 6.5 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Standard |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |