Tap Tap to Zoom
Product Info for C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch
The C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch was made to be the best item for anybody in need of an outstanding selection. Made using some of the very best accessible substances and design, these particular Red Dot Sights through the product professionals at C-MORE will last an unbelievably lengthy time. C-MORE has been generating high-quality merchandise for a very long time, and the C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch is their particular approach to demonstrating just how much they are concerned. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you receive the most suitable solution for all of your requirements, and exhibiting the C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch is something that we are pleased to do. And because we will not bill for shipping on purchases of $49 or higher, there may not be a more rewarding time to choose the exceptional C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch. For a good way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions obtainable, buy the C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch.![]()
Get unobstructed sight picture with a red dot hovers on the sight line when using the C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch. This red dot sight by C-MORE features a heads-up display ("tubeless" design) to provide an unobstructed field of view, while the integral mount increases accuracy and eliminates weight by uniting the mount and sight into one unit. The C-MORE CSL1000 Serendipity Polymer Red Dot Sight w/ Click Intensity Switch encapsulates the light source in a separate diode module with the ability to utilize different size dots for different applications. The design of the C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Scope w/ Click Intensity Switch ensures that all components of the circuit are mounted directly to the circuit board in optimum recoil resistant positions. While illuminating the point of impact on the target, the C-MORE CSL1000 Serendipity Polymer Red Dot Scope w/ Click Switch will give you the fastest target acquisition in existence.
Specifications for C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Sight w/ Click Switch:
| Manufacturer: | C-MORE |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 29 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | DL1/3N |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistant Mark: | 200 m |
| Length: | 5.35 in |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 3.35 in |
| Weight: | 3.75 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Click |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Package Contents:
- C-MORE CSL1000 Serendipity Red Dot Scope w/ Click Intensity Switch