Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2.5 MOA Dot, 24 MOA Circle, Circle-Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMSc
Code: 5HT-RD-RSRA04-RDMAXRDMRBLK
MPN: RDMAXRDMRBLK
UPC: 850071159844
Product Info for C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight was made to function as the best item for anyone in need of a top quality option. These Red Dot Sights through the expert product experts at C&H Precision Weapons are made using dependable and dependable components, as a way to provide you with a product which is going to be effective for a long time. For a very long time, C&H Precision Weapons has been helping to make quality goods, and the C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight is proof of their persistence for making sure that you possess the products you'll want to thrive in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our personal task to make sure you leave with the best product for all your specifications, and the C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight is one of the countless items that our company is proud to provide our clients. And since you will receive free of charge on shipping on orders of $49 or higher, there's never been a better time to purchase the astounding C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight. For a good way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions obtainable, choose the C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Max is a large-window, multi-reticle red dot optic built for speed, clarity, and control - all in a compact RMSc footprint. Designed for concealed carry use, the Maxs oversized window makes target acquisition and tracking fast and intuitive, even during rapid transitions or awkward shooting angles. With a selectable multi-reticle system and rugged aluminum housing, its an all-purpose optic that punches well above its size.
Specifications for C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | C&H Precision Weapons |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | Circle-Dot, 24 MOA Circle, 2.5 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 1.2 in |
| Width: | 1.17 in |
| Height: | 1.73 in |
| Weight: | 1.59 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
Features of C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- 10 Brightness Levels + Night Vision Capability: Easily adapt to any lighting scenario - from daylight-bright environments to low-light or night vision-assisted operations (Brightness Setting levels 1 & 2 are NV compatible)
- Massive 90% Larger Reflective Lens Area: Compared to the average competing RMSc optic, the Max gives you nearly double the lens area for faster target acquisition and superior situational awareness.
- Motion Control Technology (Shake Awake): The Max powers on instantly when motion is detected always ready when you are, with no button pressing or lag.
- Smart Power Management: Automatically powers down after 5 minutes of inactivity to extend battery life and reduce downtime.
- 50,000-Hour Battery Life: Ultra-efficient electronics keep you running longer with a single CR1632 battery no constant swaps or recharges.
- 7075-T6 Aluminum One-Piece Housing: CNC Machined from one-piece of aircraft-grade aluminum for unmatched strength and durability in the field.
- Rated for +P and +P+ Rounds: Built to handle the recoil and abuse of high-pressure ammunition perfect for duty or defense.
- IPX7 Waterproof Certified: Fully sealed and submersible to 1 meter for 30 minutes rain, mud, and weather wont slow you down.
Package Contents:
- C&H Precision Weapons Max 1x24mm Reflex Red Dot Sight