Tap Tap to Zoom
Product Info for C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight
Should you be hunting for a great deal for the C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight, then you've showed up at the right location. These Red Dot Sights through the expert product specialists at C&H Precision Weapons are designed by using dependable and efficient components, as a way to provide you with a product which is going to be powerful for many years. C&H Precision Weapons has been focused on delivering top end products for many years, and the C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the best solution for all your preferences, and presenting the C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight is a thing that we're happy to do. And furthermore, as we will not bill for shipping on orders placed of $49 or more, there may not be a better opportunity to pick the exceptional C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight. For a good way to make certain you are functioning with some of the highest quality gear, choose the C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Direct Mount Optic (dmo) Is A Rugged Optic With No Adapter Plate Needed. It Is Ipx7 Waterprooof And +p+ Recoil Rated. 50,000 Hour Battery Life With Shake-to-wake Technology.
Specifications for C&H Precision Weapons Direct Mount Optic 1x 24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | C&H Precision Weapons |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | Lithium |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Walther |
| Gun Model: | Walther PDP 2.0 |
| Length: | 49.02 mm |
| Weight: | 1.3 oz |
Package Contents:
- C&H Precision Weapons Dmo Optic