Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 5HT-RD-EA58A3A9-RD-COMP-MAX-RD-MR-BLK
MPN: RD-COMP-MAX-RD-MR-BLK
UPC: 616943739770
Product Info for C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight
Should you be searching for a great price for the C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight, then you have found yourself in the right spot. Manufactured utilizing some of the best available components and construction, these Red Dot Sights from the product specialists at C&H Precision Weapons can last an incredibly long time. C&H Precision Weapons has been generating top quality products for a very long time, and the C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight is their approach to revealing how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you depart with the most suitable item for all your expectations, and the C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight is among the various products which our company is extremely pleased to offer our clientele. And also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or over, there has practically never been a more rewarding time to pick the remarkable C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful solutions obtainable, buy the C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Designed in collaboration with top-tier professional shooters, the COMP Max is a rugged, large-windowed pistol optic built for those who want a larger sight picture on their competition, duty, or carry gun. Engineered to deliver maximum visibility and durability, the COMP Max utilizes the same footprint as the RMR to ensure widespread compatibility across a wide range of mounts and platforms.
Available with a multi-reticle red dot, the COMP Max is purpose-built to deliver speed, durability, and performance under the most demanding conditions. Whether youre running USPSA, 3-Gun, or a tactical course of fire, the COMP Max gives you the edge with industry-leading reliability and precision. Available in solid black or FDE (Flat Dark Earth), the COMP Max is the perfect upgrade for shooters looking to elevate their performance.
Specifications for C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | C&H Precision Weapons |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Reticle: | Multiple |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 2.06 in |
| Width: | 1.27 in |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 1.83 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight
- 10 Brightness Levels + Night Vision Capability - Easily adapt to any lighting scenario from daylight-bright environments to low-light or night vision-assisted operations (Brightness Setting levels 1 & 2 are NV compatible)
- Large Lateral Target Window - The COMP Max gives you a large target window area for faster target acquisition and superior situational awareness.
- Motion Control Technology (Shake Awake) - The Max powers on instantly when motion is detected always ready when you are, with no button pressing or lag.
- Smart Power Management - Automatically powers down after 5 minutes of inactivity to extend battery life and reduce downtime.
Package Contents:
- C&H Precision Weapons Comp Max 1x28mm Reflex Red Dot Sight