Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Aim Point Acro
Code: 5HT-RD-5F122E01-RD-DUTY-XL-RD-MR
MPN: RD-DUTY-XL-RD-MR
UPC: 616943735567
Product Info for C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight
If you're looking around for a fantastic offer for the C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight, then you have come to the absolute right spot. Designed using some of the best accessible components and construction, these unique Red Dot Sights from the product specialists at C&H Precision Weapons will last an incredibly long time. C&H Precision Weapons has been making top quality products for a number of years, and the C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight is their particular means of demonstrating just how much they care. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you leave with the perfect item for all your needs, and the C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight is amongst the various items which we are extremely pleased to offer our customers. Because we won't bill for shipment on transactions of $49 or over, there may never be a significantly better opportunity to pick the exceptional C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight. To have an awesome way to make sure you are utilizing some of the best which the industry can offer, choose the C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Duty-XL is a rugged, Closed Emitter pistol optic that is Sealed and ready for duty. Never worry about dirt, dust, or water clouding or disrupting your dot. This double bar side-clamping Optic is sure to be the best companion to your Duty, carry, or competition gun. The new double-bar feature ensures a rock-solid mount to ensure no movement.
Specifications for C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | C&H Precision Weapons |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 16 mm |
| Reticle: | Multiple |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.85 in |
| Width: | 1.38 in |
| Height: | 1.26 in |
| Weight: | 2 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Aim Point Acro |
Features of C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight
- 10 Levels of brightness (levels 1 and 2 are night vision compatible)
- Motion control (Shake to wake up)
- Smart Power Management (auto-Off after 5 mins of inactivity)
Package Contents:
- C&H Precision Weapons Duty XL 1x16mm Reflex Red Dot Sight