Tap Tap to Zoom
Code: BU-BI-BEN1042
MPN: BEN1042
UPC: 029757002464
Buy Together and Save
The Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars was developed to function as the best product for anybody needing an exceptional choice. Developed utilizing some of the most heavy duty and long lasting components available, these Binoculars by Bushnell will provide you with a product that will give a great deal of dependability. Bushnell has been devoted to supplying high end products for many years, and the Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars is the proof of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideally suited item for your requirements, and the Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars is one of the numerous products which we're excited to be able to provide our consumers. And furthermore, as we won't charge for shipping on orders placed of $49 or over, there may never be a significantly better moment to purchase the remarkable Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars. For an amazing method to be certain that you're dealing with some of the best that the community can offer, purchase the Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars.![]()
The Bushnell Engage is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. Fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis.
The Bushnell Engage - Its best-in-class optic, with new industry leading features. The entire line is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. The fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis. ED Prime Glass and a locking eyepiece diopter ensure razor sharp images every time.
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds, 113 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 53 - 72 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 23.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Included Accessories: | Microfiber Cloth Bag, Kneck Strap, Bag |
| Magnification Type: | Fixed |
| Coating: | Waterproof Polyester |
| Size Class: | Mid-Size |