Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
Code: BR-RF-BUR29-300351
MPN: 300351
UPC: 000381303516
Product Info for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder
The Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder was developed in order to be the ideally suited product for anyone looking for a high quality option. These Range Finders from the professional product experts at Burris are designed using dependable and efficient resources, to be able to provide you with product that is going to be beneficial for quite some time. For a very long time, Burris has been generating high end goods, and the Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder is verification of their dedication to making sure that you possess the items you'll want to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart along with the ideally suited product for your needs, and the Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder is one of the many items which our company is delighted to have the ability to offer our consumers. And since you won't be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or more, there has not ever really been an even better chance to discover the unbelievable Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder. For an amazing solution to be certain that you're using the services of some of the best which the industry offers, purchase the Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder.![]()
The perfect companion for your Burris riflescope, the Signature LRF 2000 redefines speed in a rangefinder. Quickly range targets from 5 to 2400 yards using, sport, hunting, or auto range modes, or scan the field with instant ranging using scan mode. 7x magnification and HD glass makes finding targets easy.
Specifications for Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 31.5 ft at 1000 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Color: | Gray/Green |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Operating Temperature: | 14 - 131 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Rangefinder Application: | Surveying |
| Dimensions: | 4.75 x 3.25 x 1.5 in |
| Reticle: | C4 Wind MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
Features of Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder:
- Eye safe laser measures targets out to 2,400 yards or 2,194 meters
- Three ranging modes for maximum precision: Auto, Sport and Hunt
- Distances can be displayed as line-of-sight or horizontal with angles of degree
- The Signature LRF 2000 is nitrogen-filled for waterproof, fog proof performance
- Outer surfaces are rubber armored for protection and a sure grip
- Adjustable eyepiece ensures a clear view
Package Contents:
- Burris Signature HD LRF2000 Rangefinder
