Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Reticle:
- Heavy Plex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Free
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 140/140 MOA
Code: BR-RS-200269-200269
MPN: 200269
UPC: 000381002693
Product Info for Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope
Should you be searching for an amazing offer on the Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope, then you have come to the absolute appropriate place. These Rifle Scopes from the professional product professionals at Burris are made using long lasting and reliable materials, as a way to provide you with a product which is going to be useful for quite some time. Burris has been developing top quality products for a very long time, and the Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope is their way of revealing how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you depart with the perfect product for all your needs, and the Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope is among the numerous items which our company is extremely pleased to provide our consumers. And since you will get free of charge on shipment on orders of $49 or over, there's practically never been a more suitable time to purchase the astounding Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope. To have an impressive way to verify that you are using the services of some of the very best that the community provides, choose the Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope.![]()
Burris Scout 2.75x20mm Rifle Scope is a close-range rifle scope that will improve your accuracy with your rifle of choice. Burris rifle scope features brilliant optics, rugged construction, and incredibly low mounting capabilities. Made using top of the line materials and construction, the Burris Scout 20mm Rifle Scope will provide you with years of dependable use. Only top-end lenses and fully multi-coated optics make it into each scope by Burris, including the Burris 2.75 x 20 Scout Compact Rifle Scope. For a great way to make sure that you are using some of the best Rifle Scopes the shooting industry has to offer, choose the Burris Scout 2.75x20mm Rifle Scope.
Specifications for Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 2.75 x |
| Reticle: | Heavy Plex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 7.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 15 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 8.5 - 14 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 9.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Free |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Hi-Lume Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 140/140 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope:
- Designed for shooters who need a working rifle or fighting carbine and use the multi-purpose scout rifle
- Fixed 2.75 power, the perfect magnification setting for both-eyes-open scout rifle shooting
- Features the simple Heavy Plex reticle
- Reticle provides long-range accuracy in a simple, uncluttered design
- Quick and easy to use
- Can be matched with any caliber or bullet weight
- Forward mounting design allows mounting in front of the ejection port, for extended eye relief and both-eyes-open shooting; beneficial for fast target acquisition and increased situational awareness
- Finger-adjustable, low-profile turrets create a sleek profile
- Turret indications always reflect a change in the point of impact, for pinpoint accuracy
- High-grade optical glass provides excellent brightness and clarity with lasting durability
- Quality, precision-ground lenses are larger than those of comparable scopes, for better light transmission
- Index-matched, Hi-Lume multicoating provides low-light performance and glare elimination
- Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact regardless of shock and vibration, and hold true through the magnification range
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durablewithstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
Package Contents:
- Burris Scout 2.75x20mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope
- Manual Lenscloth Tool(s)
