Tap Tap to Zoom
Product Info for Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight
If you're searching for an amazing bargain on the Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight, then you have found yourself in the absolute appropriate place. Established working with several of the very most sturdy and long lasting substances in existence, these Red Dot Sights by Burris provides you with something that gives you years of reliability. Burris has been making high quality merchandise for a very long time, and the Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight is their very own manner of showing you how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure that you depart with the perfect product for all of your needs, and the Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight is amongst the countless items which we have been extremely pleased to provide our clients. Also, since you will receive free of charge on shipping on transactions of $49 or higher, there's never been an improved time to purchase the remarkable Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight. For an amazing way to verify that you are working with some of the very best that the trade can offer, select the Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight.![]()
The Burris FastFire 3 are their top-selling Red Dot Sights. This is a super-versatile reflex sight, available in a 3 MOA or 8 MOA red dot reticle. Using a Picatinny/Weaver mount, the Burris FastFire 3 can be put to work on a rifle, shotgun, or handgun with a simple installation. Use it as the primary sight or mount it on top of a longer-range primary to serve as a close-range or backup sight. The Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight has automatic brightness sensors to match lighting conditions on the fly, or you can use the 3 manual settings. Plus, the battery compartment has a top-access hatch so you don't have to remove the optic to swap it out (CR1632 battery included). There's an 8-hour automatic time-out feature, and, depending on how much you use the red dot sight, a battery could last for up to 5 years! Compact, tough, and reliable, you just can't go wrong with a Burris FastFire 3.
Specifications for Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Objective Window Size: | 21x15 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 3 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Field of View, Linear: | 190 ft at 100 yds |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 5000 hours |
| Operating Temperature: | -10 - 130 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.9 in |
| Weight: | 1.5 oz |
| Included Accessories: | Detachable Picatinny Mount, Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Base/Mount Type: | Top Rail Mount |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Adjustment Range: | 115 MOA |
| W/E Travel at 100 Yds: | 190 in at 100 yds |
Features of Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight:
- Automatic brightness sensor adjusts brightness to match the environmental conditions; also has 3 manual brightness settings.
- Battery access is conveniently located on the top of the sight; automatic time-out feature after 8 hours helps battery last up to 5 years.
- Available with Picatinny/Weaver mount for mounting on rifles, handguns and tactical shotguns.
Package Contents:
- Burris FastFire III Reflex Red Dot Sight
