Tap Tap to Zoom
If you're looking around for a great price for the Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have arrived at the right spot. These Rifle Scopes from the professional product experts at Burris are fashioned by using dependable and reliable resources, in order to supply you with a product that is going to be effective for many years. Burris has been making top quality merchandise for a very long time, and the Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their manner of revealing just how much they care. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the best solution for your specifications, and presenting the Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we are pleased to do. And because you will not be billed for shipping on transactions of $49 or greater, there's not ever been an even better time to purchase the extraordinary Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For an impressive way to make sure you are using some of the very best that the community provides, choose the Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Become a master of your environment with the Burris Droptine 4.5-14x42mm Hunting Rifle Scope. High quality, precision-ground glass on this Weapon Sight from Burris is multi-coated to offer superb low-light capability with glare resistance. A simple, rugged reticle has holdovers for snap shots at extended ranges. The low-profile turrets on the Burris 42mm Droptine Rifle Scope are finger-adjustable, and a separate eye piece and power ring allow for flip-up lens caps. Precision internal assemblies are double-spring tensioned for shockproofing, allowing Droptine to survive a lifetime of harsh field use. A Droptine deer may be a once-in-a-lifetime trophy, but a Burris Droptine Rifle Scope will give you once-in-a-lifetime memories time and time again.
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 4.5 - 14 x |
| Reticle: | Ballistic Plex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 9 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.5 - 22 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Hi-Lume Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40/40 MOA |
| Gun Type: | Rifle |