Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3.3 - 13.2 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 400x300 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: BR-THM-BUR35-300632
MPN: 300632
UPC: 000381306326
Product Info for Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular
Manufactured to be described as a superb item for nearly any individual, we're sure you will enjoy the Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular . Manufactured utilizing some of the best available substances and engineering, these Personal Thermal Imaging through the product experts at Burris will last you an unbelievably lengthy time. For a number of years, Burris has been helping to make high-end goods, and the Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular is verification of their persistence for making certain you possess the products you will need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to make sure you depart with the perfect item for all your needs, and the Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular is one of the countless products that we're very proud to supply our shoppers. And furthermore, as we will not bill for shipping on transactions of $49 or more, there could never be a significantly better time to pick the extraordinary Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular. For a good way to make sure you are using some of the greatest solutions available, purchase the Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular.![]()
With a modern, lightweight design the Thermal Handheld has the ability to hot track targets over 750 yards away. The smooth zoom and real time wifi-to-mobile connection keeps you locked on your target. Connection allows you to control and record the handheld from your mobile phone.
Specifications for Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | Burris |
| Magnification: | 3.3 - 13.2 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 41.1 - 31 ft at 100 yds |
| Resolution: | 400x300 pixels |
| Field of View, Angle: | 7.8 - 5.9 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2.4 in |
| Length: | 9.8 in |
| Height: | 2.76 in |
| Battery Life: | 5 hours |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 1.38 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
Features of Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular
- High Resolution
- High Speed Screen Refresh Rate
- Multiple Color Palettes
- Stadiametric Ranging
- Adjustable Contrast
Package Contents:
- Burris BTH 35 V2 Thermal Imaging Monocular
