Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Ballistic CQ
- Illumination Color:
- Green, Red
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Battery Type:
- CR2032
- Included Accessories:
- Flip Up Lens Covers, Sunshade
- Condition:
- New
Code: BR-PRD-300208-300208
MPN: 300208
UPC: 000381302083
Product Info for OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight
The Burris AR 332 red dot scope is a fast-acquisition optic for your AR platform. While Burris designed the red dot optic for duty or recreational use, many shooters found it particularly helpful for mid-range target shooting, hunting, or dinging steel targets at short range. Many praised its performance at the 100-, 200-, and 300-yard line with a variety of cartridges like .223, 300 Blackout, and even 7.62. Users also applauded the AR 332's durability, simplicity, and ability to hold a zero after hard use.
These feature a fast-action Ballistic CQ reticle; three reticle color settings (red, green, and black); five illuminated settings, which reduces the time it takes to get on target and makes it easier to match any light condition; and a fixed 3x magnification. Burris constructed the AR 332 to be both waterproof and fog-proof, and shot- and vibration-resistant as well. Using a CR2032, the Burris AR 332 will deliver hours of use, but it will work without power as well (using the black reticle). Upgrade your AR today with a Burris red dot optic!
Specifications for OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Reticle: | Ballistic CQ |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Field of View, Linear: | 32 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Hi-Lume multicoatings |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 200 hours (High) |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 5.29 in |
| Weight: | 14.2 oz |
| Included Accessories: | Sunshade, Flip Up Lens Covers |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight:
- The Fast-Action Ballistic Cq Reticle Is Made For Competitive Shooters, Law Enforcement Personnel, And Military Operators.
- Circular Center Provides Ultra-Fast Engagement At Close Distances.
- The Smaller Reticle Dots Provide Trajectory Compensation Out To 600 Yds. For 5.56 And 7.62 Cartridges.
- 3 Reticle Color Settings: Red, Green, And Black.
- Illuminated Reticle: 5 Red And 5 Green Illuminated Settings.
- The Illuminated Reticle Reduces Time To Get On Target In Any Lighting Condition And Dramatically Increases Accuracy In Darkness.
- Rotary Illumination Control Dials Between 10 Settings, To Easily Match Any Light Condition.
- Reticle'S Black Color Setting Is Available Even Without Battery Power.
- Fixed 3X Magnification.
- 32 Mm Objective Delivers Bright, Crisp Images.
- Index-Matched, Hi-Lume Multicoating Aids In Low-Light Performance And Glare Elimination; Makes More Shots Possible And Increases Your Success Rate.
- Rugged Construction Withstands Recoil, Abuse, And All Types Of Weather.
- 3 Picatinny Rail Mounting Points Provide Stable, Secure Accessories Mounting.
- With The Bottom Rail Mount Removed, The Optic Can Be Mounted To An Ar Carry Handle.
- Windage And Elevation Caps Are Tethered To Prevent Loss.
- Waterproof.
- Nitrogen-Filled Body Tubes Prevent Internal Fogging In The Cold And Rain.
- Precision-Gauged, Hand-Fitted Internal Assemblies Maintain A Consistent Point Of Impact, Regardless Of Shock And Vibration.
- Comes With Our Burris Forever Warranty.
- Compatible With Ar-Qd Mount With Quick-Detach Design For Easy Attachment And Removal.
- Tactical Kit Includes Ar-332 Optic, 3 Moa Fastfire 3 Red Dot Sight, Anti-Reflection Device, And Rugged, Reusable Carry Case (300222 Only)
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight
- Ballistic CQ 1X
