Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300292-300298
MPN: 300298
UPC: 000381302984
Product Info for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Fabricated to be regarded as a very good item for pretty much any person, we are certain you are going to love the Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars . Designed utilizing some of the best available substances and engineering, these Binoculars through the product professionals at Burris can last an unbelievably long time. Burris has been devoted to providing high end products for countless years, and the Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is the evidence of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you leave with the best product for all your expectations, and the Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is amongst the countless products that we're extremely pleased to supply our clients. And because we will not bill for shipment on purchases of $49 or more, there may not be a more suitable moment to purchase the exceptional Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars. To have an amazing way to be certain that you're dealing with some of the very best which the trade is offering, purchase the Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars.![]()
8x magnification and HD glass for optimal light transmission and true color fidelity. Hunters have trusted Burris optics for over 40 years and the new Signature HD binoculars continue the tradition of reliability, affordability and performance. High-performance HD lenses and BaK prisms produce sharper images and edge-to-edge clarity. Step up your game with legendary Burris optics. Performance and reliability you can trust.
Specifications for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.77 in |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.8x5.0x2.0 in |
Features of Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
- Prisms made of Bak-4 glass for optimum resolution, phase correct coated for optimum color fidelity, dielectric coated for maximum light transmission
- HD precision ground optical glass lenses for high light transmission, less glare, excellent resolution, and edge-to-edge clarity
- Hi-Lume Index-matched fully multi-coated lenses for optimum resolution, light transmission and glare omission
- Ultra-rugged body
- Robust metal eyecups for unusual ruggedness
- Nitrogen filled for waterproof and fog-proof performance even in harsh weather extremes
- Open bridge design for light weight and very comfortable handling
- Durable carrying case and neoprene neck strap for all-day comfort
- Rubber armored with unique no-slip texturing
Package Contents:
- Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
