Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope
Fabricated to be regarded as a superb product for pretty much any individual, we're sure you will appreciate the Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope . These Rifle Scopes through the skilled product professionals at Burris are designed by using long lasting and dependable resources, in order to provide you with a product which is going to be beneficial for a long time. For a very long time, Burris has been generating top of the range products, and the Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope is evidence of their dedication to ensuring that you have the items you'll want to thrive in almost any situation. At Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure you depart with the most suitable product for all of your specifications, and the Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope is one of the various items which we are very proud to provide our clientele. Since you will receive free of charge on shipment on transactions of $49 or more, there has rarely ever been a better opportunity to purchase the amazing Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope. For an impressive method to make sure you are working with some of the best which the industry has to offer, purchase the Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope.![]()
The Burris 3-9x40mm Droptine Rifle Scope has been created to provide you with the perfect hunting scope for those looking for an economical scope that offer top-tier performance. This Rifle Scope from Burris is made with a simple, rugged reticle that has holdovers for snap shots at extended ranges. The low-profile turrets on the Burris Droptine 40mm Rifle Scope are finger-adjustable, and a separate eye piece and power ring allow for flip-up lens caps. Precision internal assemblies on the Burris 3-9x Droptine Weapon Scope are double-spring tensioned for shockproofing, allowing it to survive a lifetime of harsh field use.
Specifications for Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope:
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 13 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13 - 33 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Focus Range: | 50 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Hi-Lume Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50/50 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope:
- Long-range accuracy in a simple design that is quick and easy to use
- Features the Ballistic Plex reticle, the most simple, effective, and elegant trajectory-compensating reticle for hunting
- High-grade optical glass provides excellent brightness, clarity, and lasting durability
- Quality precision-ground lenses are larger than those of comparable scopes, for better light collection
- Index-matched, Hi-Lume multicoating aids in low-light performance and glare reduction, increasing your success rate
- Durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain
- Stress-free, 1-piece, solid outer tube is durable enough to withstand shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
Package Contents:
- Burris Droptine 3x40mm 1in Tube Second Focal Plane (SFP) Rifle Scope
- Manual Lenscloth Tool(s)
