Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 60 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Impact resistant, Pocket Clip, Water Resistant
- Battery Type:
- AAA, Lithium
- Included Accessories:
- 2 x AAA Batteries
Code: BG-FL-3712123
MPN: 3712123
UPC: 023614080701
Product Info for Browning Microblast Pen Light 3712123
The Browning Microblast Pen Light 3712123 was made in order to function as the best product for anybody in need of a high quality option. Manufactured using some of the best attainable substances and construction, these particular Flashlights through the product specialists at Browning will last you an incredibly long time. Browning has been devoted to delivering high end goods for many years, and the Browning Microblast Pen Light 3712123 is the verification of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you depart with the best item for all your expectations, and the Browning Microblast Pen Light 3712123 is one of the countless products which we're proud to provide our consumers. Because we will not bill for shipment on purchases of $49 or higher, there could not be a more rewarding time to buy the outstanding Browning Microblast Pen Light 3712123. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the finest products out there, buy the Browning Microblast Pen Light 3712123.![]()
Browning Microblast Pen Light 3712123 is a handy light with a super bright Nichia 5mm LED that shines at 15 lumens, 3x brighter than most other Flashlights. The Browning Pen flash light has 45 hours of battery life and lights up with AAA Alkaline batteries. The rugged all-aluminum housing on Browning's Micro Blast Pen Light 3712120 also has a heavy-duty pocket clip to keep the light at-the-ready and in the pocket so you know where it is.
Specifications for Browning Microblast Pen Light 3712123:
| Manufacturer: | Browning |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 60 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 36.5 m |
| Length: | 5.375 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Water Resistant, Impact resistant, Pocket Clip |
| Battery Type: | Lithium, AAA |
| Included Accessories: | 2 x AAA Batteries |
Features of Browning 3712123 Microblast Pen Light
- Covert Cover slides up for spot beam and makes the light unseen from the side
- Rugged all-aluminum construction with heavy-duty pocket clip
Package Content
- Browning Microblast Pen Light 3712123