Tap Tap to Zoom
- Color:
- Burnt Bronze
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 36 lumens, 525 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: BG-FL-FBN-3711256
MPN: 3711256
UPC: 023614990543
Product Info for Browning Alpha LED Flashlight
The Browning Alpha LED Flashlight was made to function as the ideal product for any person in need of an exceptional option. Formulated working with some of the most extremely durable and dependable substances in existence, these Flashlights through Browning will provide you with a product that will give years of reliability. Browning has been making superior quality products for a number of years, and the Browning Alpha LED Flashlight is their way of revealing exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you purchase the perfect product for all your preferences, and featuring the Browning Alpha LED Flashlight is something that we're happy to do. And furthermore, as you won't be billed for delivering on transactions of $49 or greater, there has not ever really been a more suitable time to select the incredible Browning Alpha LED Flashlight. For a great way to be sure that you are operating with some of the most effective gear, choose the Browning Alpha LED Flashlight.![]()
Constructed from an all-aluminum body, the Alpha 2AA is rugged and ready for your next lighting need. Featuring a mode selector button, you can toggle through four different light modes while the tail cap switch provides a constant on. The Alpha 2AA is waterproof and impact resistant.
Specifications for Browning Alpha LED Flashlight:
| Manufacturer: | Browning |
| Flashlight Application: | Outdoor, Everyday Carry |
| Color: | Burnt Bronze |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 525 lumens, 36 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 48 hours, 1 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 105 yds |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 3.7 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
Features of Browning Alpha LED Flashlight
- Mode selector button allows user to toggle through light modes
- Turbo, high, low, and stealth modes
- Two AA alkaline batteries included
- Reversible pocket clip
- Tail cap switch with momentary and constant on
- All aluminum body
Package Contents:
- Browning Alpha LED Flashlight