Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x480 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Other
Code: 0A-THM-SSDK2-TAVT66MN9SIDE101
MPN: TAVT66MN9SIDE101
UPC: 810081911672
Product Info for Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular
If you're shopping for a great deal on the Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular, then you have turned up at the right spot. Designed using some of the best available components and construction, these Personal Thermal Imaging from the product experts at Armasight will last an exceptionally lengthy time. For a number of years, Armasight has been making quality goods, and the Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll want to succeed in virtually any situation. At Night-Optics, our job is to make sure you leave with the ideally suited item for your requirements, and the Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular is amongst the many products that we're excited to have the ability to provide our buyers. And since you will be given no cost on shipping on orders of $49 or higher, there's never been a more suitable opportunity to pick the remarkable Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular. For a great way to be certain that you're using some of the finest solutions available, choose the Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular.![]()
The Armasight Sidekick 640 mini thermal monocular is the smallest 12-micron thermal optic on the market, boasting a lightning-fast 60Hz frame rate for smooth operation and superb image sharpness. Based on Armasight’s Iron Wolf thermal technology platform, the Armasight 640 features an HD 1024x768 OLED display with icons that display key information like battery status and direction. With multiple color palettes and ergonomic 3-button control, Sidekick 640 thermal is built to simplify your observation and scouting efforts.
Weighing under 250 grams, these lightweight Personal Thermal Imaging can be used as a handheld device or mounted to a helmet utilizing the integrated Dovetail mini rail for hands-free operation. Built-in one-touch image and video recording, you can capture every moment in a flash. Upgrade your optical setup with the Armasight Sidekick 640 thermal monocular today to experience crisp, clear views 24/7 in even the thickest forestry.
Specifications for Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | Armasight |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Field of View, Angle: | 24.16-17.37 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 2.6 in |
| Length: | 5.7 in |
| Height: | 1.9 in |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | 16650, CR123A |
| Weight: | 0.53 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Lens Material: | Germanium |
| Operating Temperature: | 40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit |
| Condition Quality: | Excellent |
| Range of Detection: | 709 m on human sized target |
| Condition Details: | Other |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 40 mK NETD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Active On-Screen Graphics and Iconology: | Active On-Screen Graphics and Iconology |
| Zoom Range: | 1x - 4x |
| Dimensions: | 5.7X1.9X2.6 in |
| Memory: | 4 Hours of Video |
| Volume Range: | 111m on a Human Sized Target |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
Features of Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular
- Multiple color palettes
- Intuitive 3-button control
- 1 hour runtime on 1 CR123A battery at 20 degrees C
- Image Detail Enhancement
- Dovetail Mini-Rail Included for Helmet Mounting (with optional mount)
- Video Recording and Image Capture
- USB Video Stream
- USB-C Interface for External Devices
- Compass
- Battery Status Indicator
- ULTEM Composite Body and Ergonomic Design
Package Contents:
- Armasight Sidekick 640 1x19mm Thermal Monocular
- 2 CR123A Battery
- USB-C Cable
- Product Manual
- Lens Cloth
- Soft Case
